Daha önce nasıl duymadım bilmiyorum ama dünya gezginlerinin facebook’u bu site, yani http://www.couchsurfing.org
Nedir bu couch surfing? Türkçesi divan arama olarak da söylenebilir. Eğer ekonomik tatil yapmak istiyorsanız bu siteye üye diğer üyelerden onların evinde konaklama izni alıyorsunuz. Eğer o kişi müsaitse sizi kabul ediyor ve onun evinde, onun şartlarında konaklıyorsunuz.
Benim CS ile tanışmam Nisan 2011 gibi oldu. Evimde genellikle misafir olduğundan ben nadiren surfer (konaklayan kişiye surfer deniyor) kabul edebiliyorum. Bu arada mutlaka birisini evinize kabul etmek zorunda değilsiniz. Kahve içmek, kültür alışverişi için de buraya üye olabilirsiniz. Hobilere göre guruplar var. Örneğin bisiklete binmeyi seven birisi Floransa’ya gelecekse o şehrin gurubuna bisiklete binmek isteyen olur mu diye teklif yazabiliyor. Aynı şehirdeki CS üyelerini kaynaştırmak için de organizasyonlar düzenleniyor. Daha önce Hospitality Club üyeleri bunu organizasyonu kurmuşlar. 25 USD vererek buraya yardım edip adresinizi onaylatabiliyorsunuz. Bunun zorunluluğu yok ama kalacak yer ararken seçimde yardımcı oluyor. Verified üyeler genellikle ciddi olanlar olarak düşünebilirsiniz.
Bu organizasyon güvenli mi? Benim iki misafirim de beklediğimden çok iyi çıktılar. Her şehirde CS muhtarları var. Acil durumlarda bunları veya CS merkezini arayabiliyorsunuz. İlk misafirim Litvanya’dan geldi. Dünyalar tatlısı Zelma yaklaşık 60 yaşında ve sırt çantasıyla dünyayı geziyor. Daha sonra Texas’dan 20 yaşındaki Justin geldi. Her ikisi de inanılmaz düzenli insanlardı. Ben misafir konusunda çok seçiciyim. Justin’i kabul ettim ama mesela sadece kadınları kabul ediyorum. Hafta sonu misafir kabul etmiyorum.
Daha hiç gidip başkasında kalmadım ama Stockholm seyahatimde bu organizasyonu kullanmak istiyorum. Onu da ayrı bir yazıda paylaşırım.