Avrupa’nın hatta dünyanın her yerinde, en lüksünden ara sokaktakine kadar, bütün İtalyan restaurantlarında menüler aşağı yukarı aynıdır.

Yerel lezzetlerle harmanlanmış bazı istisnaların dışında menü çok fazla değişmez.
Genelde güney ve orta İtalya izlerini taşır, pizza, ravioli, penne, spaghetti, fettuccini, caprese, bruschetta, risotto, tiramisu ve bilinen bir çok lezzet.
İtalyanlar her bölgeden olan, süper market tarzı karışık lezzet harmanına mesafeli dururlar.

Kuzeyde bir restauranta gittiğinizde, pizza dediğinizde, size nazikçe pizzacıya gitmeniz gerektiğini söylerler, güneyde onlara ait olmayan bir yemek istediğinizde bazen o nezaketi ararsınız bile, sıkıysa Napoli’de et isteyin bakalım.
Dünya’da genelde Kuzeyliler gidip başka bir yerde İtalyan Restaurantı açmadığı için bazı kuzey lezzetleri kapı arkasında kalmıştır.

son derece basit ama bir o kadar lezzetli polente
İşte bunlardan bir tanesi Polente….

Mısır unundan yapılan bir bulamaç, bizim kuzeydeki mısır ekmeğini veya muhlamayı andırır.
Bulamaç soğuduktan sonra ızgarada ekmek haline getirilerek, garnetür olarak da servis edilir.
Değişik peynir çeşitleri, sarımsak, domates, mantar ve et çeşitleri ile de karıştıralabilir.

Venediklilerin ve Cenovalıların polenteyi, bizim kuzey ile yaptıkları ticaret sırasında keşfettiğine dair şehir efsaneleri de vardır.
Kuzey İtalyanların söylediği ise 2. Dünya savaşı sırasındaki yoklukta, en ucuz ve en bol mahsul olan mısırın, bu yokluğa bir çare olarak çeşitli değişik şekilleri ile sofralarına girdiğidir.Bilemeyiz.

Kuzey İtalyanların marka önceliği çok farklıdır. Dünyada marka olabilecek bir çok yerel lezzeti otomotiv, moda, sanat, design gibi gelir kaynağı çok daha fazla olan ürünlere tercih etmişlerdir ve mutfaklarının tanıtımı için ayni özeni göstermemişlerdir.


(Mehmet Denli 03.11.2010)
Reklam