ZTL – Zona a Traffico Limitato

Bugun size Italya seyahatinizde trafik cezasi yemeyin diye ZTL yani Zona a Traffico Limitato, yani Italya’nin ‘Yassah Gardesim, Girilmez’ alanlarini anlatacagim. Yayan veya bisikletle geziyorsaniz oh ne ala amaaaa araba kiraladiysaniz bunlara cok dikkat edin. Hali hazirda gormeden, bilmeden girdigim yasak alanlardan odememi bekleyen 217 EUR cezam vardir.


Oncelikle neden ZTL? Vallaha cok haklilar cunku ornegin Floransa’yi ele alalim… Bu miniminicik sehre yilda 10 milyon turist geliyor. Bir de buraya civar sehirlerden gunubirlik calismaya, okumaya, gezmeye gelenleri de ekleyin, binlerce kisi var. Sultanahmet Meydani’ndaki gibi hem araclara, hem turist otobuslerine, hem tramvaya yolu acsalar trafik arapsaci olur. Adamlar turistler ve burada yasayanlar trafiksiz ve daha temiz bir havada gezsinler diye giris cikis saatlerine sinirlama getirmisler. Cani isteyen arabayla dalamiyor. Kisaca sana ‘gardesim, ya yuruuu ya da otobuse veya pisiklete bin’ diyorlar. 

Bu levhalari gordunuz mu durun!

Yesil isigi gordunuz mu gecin!

Kirmizi isigi gordunuz mu durun!
Yukaridaki fotograflarda goruldugu uzere ansiklopedinin tabelalastirilmis halinde kimlerin gecebilecegi anlatiliyor. Eger araba kiralayacaksaniz size tavsiyem otelinizi bu alanlarin disinda secin. Ha bu alanlarin icinde mi, o zaman araba kiralarken mutlaka izin almaniz gerektigini soyleyin, size adresi versinler. Floransa’da izin alinanan yer anasinin herekesinde oldugundan almayin daha iyi 🙂 

Son olarak ceza sistemi soyle isliyor. Bu alani izinsiz ihlal ettiniz. Kamera sizin plakanin fotosunu cekiyor. Bu andan sonra belediyenin otomobil kiralama sirketine sizin bilgilerinizi sormasi icin 3 ayi var. Otomobil kiralama sirketinin ise bu istek belgesini aldiktan sonra cevaplamasi icin 3 ayi var, etti mi 6 ay! Belediye sizin bilgilerinize ulastiktan sonra yine 3 ay icinde size cezayi yollama hakki var. Tabii minikcik bir detay, bu sure zarfinda cezanin faizi isliyor ve Italya’da oldugunuzdan herkes bu 3 ayi sonuna kadar kullaniyor. Ha bir de otomobil kiralama sirketinin belediyeye belge yollama ucreti 36 eur(cuk)! ZTL ihlali ise yanlis bilmiyorsam 70 EUR kadar. Bana 01.10.2011’de ihlal ettigim ZTL cezasi 07.2012’de tam 217 EUR olarak geldi. Belediye polisinin aciklamasi ise yukarida yazdigim 3 aylar ve faiz isletimi! Saka gibi ama alin size bir ‘Italya Gercegi’ daha! Tavsiyem Italya’da araba ile degil de bisiklet ile gezmeniz. No benzin, bol temiz hava ve spor 🙂

Kazasiz, belasiz ve cezasiz bir tatil Italya seyahati dilerim…

62 comments

 1. Arkadaşlar iki sene önce İtalya'da benzer problemleri ben de yaşadım. Edindiğim tecrübe neticesinde Sizlere acizane iki tavsiyem olacak.birincisi Kesinlikle aldığınız araca zero axess denilen sıfır sorumluluk sigortası yaptırın. Bu durumda Allah korusun bir kaza da yapsanız hiç para odemezsiniz. Ayrıca aracı teslim ettikten sonra üzerinde çizik varmış gibi saçma sapan mazeretlerle cebinizden para çıkmaz.Ikinci tavsiyem de kredi kartı ile ilgili. Ne olursa olsun aracı teslim ettikten sonra ya da ülkemize döner dönmez kredi kartını iptal ettirin. Bu durumda ceza dosya masrafı adı altında kesilen ve hiçbir suçunuz günahınız olmayan en az 30 euro para cebinizde kalacaktır.Saygılar sunarım.

  Beğen

 2. Yahu bir şey olmaz demişsin sonrada ya evine haciz gönderir yada maaşından kesilir demişsin 10'a katlanıp evine haciz gelmesini yada maaşından kesilmesini de kimse istemez yani o zaman parayı çöpe atmış olmayacak mıyız???

  Beğen

 3. Cezalar gelmeye devam ediyor ben de 2016 Eylül ayında italyaya gidenlerdenim 2 trafik cezasıda bana geldi kredi kartımı iptal ettirmiş olmama rağmen Rent a Car firması (sicilybycar) 2 adet 60 € tutar iptal olan karttan nasıl olduysa çekmi ve yeni kartıma yansımış. Onu mecbur ödemek zorunda kaldım. Şimdi ise trafik cezaları PTT ile adresime geldi.Sistem şimdi biraz değişmiş sanırım gönderdikleri formda yukarda bahsedildiği üzere bir internet adres (www.emo.nivi.it) ve kullanıcı adı ve şifre yer alıyor.Bu adrese kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaptığında mektubun eline ne zaman geçtiğini beyan ediyorsun ve ona göre indirim yapıyor. İlk 5 gün içinde ödeyeceğin tutar 99.96€ iken 5 günden sonra 123.96 € daha sonrada 205.96 € ya yükseliyor.Ödemek istemiyorum ama burada da ödemediğimde ne olacağı konusunda kesin bir kanıt yok. İtalyayı zaten gezdiğimde de insanlarından dolayı hiç sevmemiştim bir daha da gitmeyi düşünmüyorum ama olur da diğer Avrupa ülkelerine gitmemiz gerekir o zaman vize alırken karşımıza çıkar mı bilemiyorum ve bunu öğrenmek istiyorum? Birisi bu konud hakkında net bir bilgi verebilirse sevinirim.

  Beğen

 4. Ayrıca şu adreste trafik cezalarından dolayı hapis öngörülmediği yazmakta:Hapis cezası öngörülen trafik suçları:İtalya'da trafik suçlarında, ölümlü kazalar haricinde hapis cezası öngörülmemektedir. Suçlu tutuklanmamakta, ancak, suçun ağırlığına göre, sürücü belgesine el konulabilmekte veya araç mahkeme sonuçlanana kadar rehin tutulabilmektedir. Her izin döneminde vatandaşlarımıza ait el konulan çok sayıda sürücü belgesi İtalyan makamlarınca Büyükelçiliğimize iade edilmektedir.http://www.mfa.gov.tr/italya.tr.mfa

  Beğen

 5. Merhaba,İtalya'dan Temmuz ayında üç günlüğüne araç kiraladım ve İtalya-İsviçre arasında 1000 km yol yaptım. Yollarda belirtilen tüm hız limitlerine uydum. O kadar ki bu 1000 km yol o limitlerle işkence gibi gelse de hız sınırlarını aşmadım. Yanlışlıkla geçtiğim ogs gişesinde para ödeme yapılamadığından İtalya'dan ayrılırken bilet bedelini internet'ten İtalyanca'dan başka bir dilde olmayan bir siteden bin bir güçlükle ödedim ki arkamda bir şey kalmasın. Monza, Milano, Bergamo'da yaptığım ziyaretlerde aracı sadece otoparklara bırakıp hiç bir şekilde yol kenarına bırakmadım. Herhangi bir trafik ihlali yaptığımı düşünmüyorum. Milano'da ZTL bölgelerine girdiysem bilemiyorum. Zira saat geç hava karanlık ve ansiklopedik yol tabelalarını okumak aklıma gelmedi. Ayrıca araca full sigorta yaptırdım ve çok yüklü para ödedim. Ne de olsa masrafları şirket karşılayacaktı ve gereksiz yere kişisel risk almaya gerek yoktu. Tüm bunlara rağmen tarafıma araba kiralama şirketinden 3 gün önce bir fatura gönderildi. Yaptırdığım tahkikatta bunun bir trafik cezası için polise verilen muhaberat işlemi ücreti olduğunu öğrendim. Enteresan olan kredi kartımdan çekmemişler bana fatura gönderip verilen IBAN hesap numarasına ödememi istemişler. Şirketten bir arkadaşım İtalya'da ceza yiyip ödememiş, şu ana kadar da birşey olmadı. Schengen'e sıkça girip çıkıyor.Cuma'dan beri bu konuda epey blog okudum ve kararımı ne gelecek olan cezayı ne de araba kiralama şirketinin kestiği 36 Euro'luk muhaberat ücretini ödememek yönünde vereceğim.Bunun haksızlık olduğuna inanıyorum. Yok yere min. 600 TL ödemeyi sindiremiyorum. Gerekirse bir daha İtalya'ya da girmem ama asla AB'de araç kiralamam. Amerika'da 10 gün araba kiraladık asla böyle bir uygulama yok.

  Beğen

 6. Aynı durum başımıza geldi.3 arkadaş 2014 Haziran ayında Floransa'da araç kiralar kiralamaz ilk işimiz ZTL'den geçmek olmuş. Eylül ayında kiralama firması karttan 37.5 euro kesti. Biz bunu trafik cezası sandık, üzerinde çok durmadık. 4 yıl sonra Floransa polisinden 187.73 euro'luk ceza mektubu gelince şok olduk. İşin kötü yanı, mektupta bize Aralık-2014'te cezanın tebliğ edildiği yazıyor oysaki ilk defa bildirim alıyoruz. Bunun bir kanuni bildirim süresi olmalı; yoksa cezayı 10 yıl sonra defalarca katlanmış olarak da gönderebilirler.Konuyla ilgili hukuki bilgisi olan varsa bilgi verebilirse sevinirim.Herkese cezasız tatiller

  Beğen

 7. Merhabalar,Yukarıdaki cevaplarda ceza ödememeye karar vermiş arkadaşlar vardı. Geçtiğimiz zaman içerisinde herhangi bir problem yaşayan oldu mu acaba? Bilgi paylaşırsanız çok sevirim.Vize alırken yada giriş çıkışlarında bir problem yaşayan oldu mu?Çok teşekkürler.

  Beğen

 8. Uğur Bey merhaba, izninizle sizinle emailden yazdıklarınızı buraya koymak istiyorum ki herkes faydalansın. ZTL gibi cezalar yerel yönetimlerin verdiği idari para cezaları, hapis cezası gibi adli sicile işlenen ceza kayıtları değiller. Araç satışı, trafik çevirmesi gibi veya belediye ile işiniz olan durumlarda karşınıza çıkabiliyor. Eğer italyan vatandaşı iseniz yada oturma kaydınız olan bir yabancı iseniz trafik, vergi dairesi veya belediye ile işiniz olan durumda karşınıza çıkabilir.Sizden ödemeniz talep edilen, ödemezseniz talebin şiddeti git gide artan sonunda banka hesabınız maaşınızdan zorla yada icra yoluyla sizden zorla alınmaya çalışılan bir bedel haline geliyor. Fakat belirttiğim gibi hapis vb. cezaya yasal olarak çevrilmiyor.İtalyanın Türkiye'de ikamet eden bir kişi için maaş kesme, hesaptan çekme veya icra gibi yaptırım düzeyi yok. Size ceza tutanağı gönderiyorlar, ödemezseniz sürekli olarak bunu size göndermeye devam ediyorlar ve her seferinde daha da arttırıp üzerinizde baskı kurup ödemeye zorluyorlar. Araştırdığım kadarıyla böyle bir izlenime sahip oldum. Zehra Bural not; vize alırken sıkıntı yaşan bir tanıdığım var, bu bilgiyi eklemek istiyorum. Cezayı hemen ödediğini faiziyle ödeyeni belirten, fakat ödenmemiş cezası olup ülkeye giriş çıkış yapamayan, gümrükte durdurulan veya vize alamadığını söyleyen hiç bir yorum yazı göremedim. Araç kiralarken kara listeye alınıp aracı kiralayamadığını veya araç kiralama firmasının kesmeye çalışıp kesemediği bilgi paylaşma bedelini bir sonraki işleminde kesilenler var.

  Beğen

 9. paylaşımların tümünü heyecan ile sonuca ulaşan bir film beklentisi ile okudum. 🙂 zira dün aldığım kara bir (3 ayrı) mektup ile bende ZTL mağduru olmuş bulunuyorum. 2016 eylülünde 12 günlük toskana gezimde araç kiralamıştım. 1.500km yaptım. ne hikmet ise 3 adet floransa ztl cezasi yemişim. hemde aynı gün, 60 dakika içinde ve ikisinin ardıllığı 2 dakika 🙂 …. duomo meydanında tur atsam bu olurdu herhalde.

  gelen kağıtlardan biri polis departmanından ceza raporu (191,91€ x 3 adet),, diğeri ise bir avukatlık bürosundan (295,60€ x 3 adet). toplamaya korktum rakamları.
  okuduklarımdan farkettim ki hiç kimse avukattan bir yazı almamış sanırım ? sistemlerini mi değiştirdiler diye düşündürttü bu.
  şaşkınlık ile bugünümü ZTL ye ayırmış vaziyetteyim. en sonunda sizin blogunuza ulaştım Zehra hanım. ve en iyi bilgilerede buradaki tecrübelerini yazanlardan ulaştım nette. sanıyorum ilk yazı 2014 teydi. 5 sene de toparlanan bilgi -sonuç açısından- az geldi ama elde bu var, ne yapalım. ben de italyan konsolosluğundan tanıdık bulmalıyım ve ona sormalıyım, fikir almalıyım diye düşünüyordum.
  gelişmeleri yazarım ama ilk aklıma gelen ödememek oldu.

  Beğen

  1. sanirim kimsenin odmeedigi cezalarin hepsini size yazmislar. biz hala odemeyince ne olur, ogrenemedik ama sunu biliyorum ki italyada odemiyorlar. ancak yeni bir kanun mu ne cikmis, bir sekilde ileride sorun olarak cikiyormus. mesela dun benim ekipteki kiz park cezasini hemen odedi. belki araba kiralama sirketine itiraz edebilrisiniz? cidden cok fazla ceza gelmis 😦 gecmis olsun – bir de 6 marttaki yoruma bakar misiniz? Mert bey bayagi arastirmisti.

   Beğen

   1. beni şaşırtan şey yazanlardan hiç kimsenin avukattan bir mektup almamış olması. yada aldılar da yazmayı unuttular.
    araç kiralama şirketine itiraz, sinir harbinden başka bir şey sağlamayacaktır kanımca.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s