parti reklamlarından biri

Hazır İtalya’da yaşıyorken civar memleketleri gezmemek ayıp olur dedim ve şu meşhur Queen’s Day kutlamaları için hafta sonu Amsterdam’a gittim. Queen’s day kraliçenin doğum günü kutlaması. İlk önce Kraliçe Wilhelmina’nın doğum günü olan 31 Ağustos tarihinde kutlanıyormuş. Daha sonra Kraliçe Juliana tahta oturunca bu tarih onun doğum günü olan 30 Nisan dönmüş. 1980 yılında şimdiki kraliçe, Kraliçe Beatrix tahta geçince kutlamaların 30 Nisan olarak kalmasında karar kılmış. Bunun iki nedeni varmış (Amsterdamlıların yalancısıyım). Birincisi Beatrix’in doğum günü 31 Ocak ve hava o tarihte çok soğuk oluyor. Dışarıda kutlama yapmak neredeyse imkansız olur. İkinci neden ise halkın 1 Mayıs’ta evlerinde geceden kalma şekilde sakin sakin oturmalarını sağlamakmış. Artık ikinci neden doğru mu atmasyon mu bilmem. 30 Nisan günü Amsterdam sokaklarında herkes turuncu kıyafetler giyip, ellerine bir içki alıp yürüyorlar. Her köşe başında bir canlı performans ve dj çalıyor. Durup 5 dakika dans edip diğer atraksiyona geçiyorsunuz. Alkol alınmasına rağmen millet gayet sakin sakin takılıyor. En eğlenceli olan ise kanalları botlarla dolaşmak. Bir de kaldırımlara tezgah açıp evinizdeki eski eşyaları satabiliyorsunuz. Şehir bir anda açık hava bit pazarına dönüyor. 

Kanalda kızlar (Darısı Kanal İstanbul’un başına)
evdeki çer çöpten kurtulmaca 
Tabii milyonlar sokağa dökülünce tuvalet ve çöp tenekesi sıkıntısı yaşanıyor. Gecenin sonunda hatırladığım sokaklardan akan idrar ve her yerdeki çöplerdi. Ancak bu hiç keyfimi kaçırmadı çünkü herkesin asıl amacı eğlenmek olduğundan aksilikleri dert etmiyorlar. Kadınların wc sorunu burada da var ancak dükkanlar olayı çözmüşler, 1 eur verip onların wclerini kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında bebekler ağlamıyor, anne babalar yapma etme demiyor … Keşke bizim de böyle bir kutlamamız olsa ama zaten hali hazırdaki kutlamalar iptal ediliyor. En taze örnek ise hıdrallez kutlamasının artık Ahırkapı’da yapılmayacak olması. Napalım, biz de lüks mülteciler olarak kutlama isteğimizi Amsterdam’da gideririz. 

erkeklere her yer wc


gün sonu her yer böyle
Son olarak hava alanı konusunda bir uyarım olacak. Dediğim gibi milyonlar bu kutlama için Amsterdam’a akıyor. Uçuş için ben 2 saat önceden hava alanındaydım ve uçağa zar zor yetiştim. Siz siz olun daha erken gidin. İyi eğlenceler!!!

Reklam