Simdi Karnaval Zamani …

Karnaval kelimesinin İtalyancası carnevale(karnevale) olup carne + levare kelimelerinin birleşiminden oluşmuş. Carne(karne) et, levare ise kurtulmak, veda etmek anlamında. Bu kelimelerinin birleşmesinden ise karnaval oluşmuş. Katoliklerin Paskalya Bayramı’ndan önce 40 günlük büyük perhizlerine (Lent) hazırlık için yapılan şölenler karnaval olarak kutlanıyor. 

İtalya’da en meşhur karnaval dünyaca bilinen Venedik Karnavalı. İtalya içinde bir o kadar meşhur olan bir başka karnaval ise Viareggio Karnavalı. Bu şehirlerde Katolik Kilise’nin takvimine göre ‘Martedi Grasso’ (Şişman Salı) olarak kutlama yapılıyor. Bu sene 21 Şubat 2012’de kutlandi. Bir eğlence, bir dans, her yer konfeti oluyor. Ben daha önce Venedik Karnavalı’na katıldım ama festivalin amacının bu olduğunu bu sene öğrendim ve tabii hemen siz takipcilerimle paylaşmak istedim 🙂 

Viareggio Karnavalı kutlamaları!
Tabii Berlusconi olmazsa olmaz! 
Venedik Çan Kulesi’nden aşağı salınan hanım kızımız!
Bunun da elbet bir hikayesi vardır!

Kutlamalar sadece Venedik’de ve Viareggio’da olmuyor. Mesela benim eski şehrim Biella’nin cok yakınındaki Ivrea Sehri’nde Portakal Festivali olarak kutlanıyor. O kadar sıkıcı bir şehir ki portakal atarak bir eğlenemezsiniz ama bayağı meşhur bir festivalmiş. 

Açıkçası karnaval eğlencesi bana göre bir eğlence değil. Ben öyle zorla eğlenmek zorunda olduğum yerlerde hiç eğlenmiyorum. Ancak çoluk çocuğunuz varsa tam size göre. İtalya’daki diğer festivaller için Italya Karnavallar Listesine bakabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s