Yeniden Merhaba Benim Dünyalar Tatlısı Takipçilerim,

Sen senelerce yazma yazma, geri dönüş yazın banka ile ilgili olsun … Ne alaka diyor olabilirsiniz ama banka, kambio, bilanço vs hepsi İtalyancadan geldiğine göre ve burası bir İtalya blogu olduğuna göre veee madem gündemimiz doların yükselişi, iflaslar onlar bunlar kapımızda, gelin size ‘İflas’ kelimesinin etimolojisini anlatayım…

Günümüz modern bankaları yokken İtalya’da para alışverişi bildiğimiz parklardaki banklar (italyancası banco, banko diye okunur) üstünde yapılırmış. Eğer bir tüccar parayı ödeyemezse herkesler bilsin diye alışveriş yapılan bank kırılırmış.

Banco = Bank ve Rotto = Kırılmış oluyor size BANCAROTTA (okunuşu bankarotta)
Kelime İtalyancadan İngilizceye ise BANKRUPT olarak geçiyor.

Ekstra bir bilgi de benden olsun, madem sizi özlemişim, azıcık daha yazayım dedim 🙂
Avrupa’da Modern Bankacılık ise yine benim güzeller güzelim Floransa’da başlıyor. O zamanlarda banka  yerine nakliyeciler, tüccarlar para işini idare ederken 14. yy başlarında tabii ki Medici Ailesi duruma el koyup ilk bankayı, Banco Medici’yi kurmuşlar. Bu zamanlarda Perugia’da ve Ceneviz’de de bankalar kuruluyor ancak günümüzde de varlığını sürdüren, Dünya’nın en eski bankası, 1472’de kurulan Monte Dei Pieta, 1624 yılında değişen ismiyle Banca Monte Dei Paschi di Siena’dır.

Reklam