Burayı gitmek için birden fazla sebebiniz var. Hepsini aşağıda anlatacağım. Venedik diyince akla gelen ikonik yerlerden birisi, Cipriani Harry’s Bar. 1931 yılında Giuseppe Cipriani tarafından açılan bu barın harika bir hikayesi var.

Amerikalı bir zengin olan Harry Pickering 1930lu yıllarda, Giuseppe Cipriani’nin barmen olduğu Venedik’teki Hotel Europa’nın barını sık sık ziyaret edip bayağı içki içiyormuş. Ancak birden gelmeyi kesince Cipriani çok merak etmiş ve kendisini bulup nedenini sormuş. Meğer Harry Pickering’in ailesi çok içki içtiğini öğrenince para göndermeyi kestiğinde parasız kalmış ve bara gelemez olmuş. Bunun üzerine Giuseppe Harry’e 10,000 Lire borç verir (bugünün parasıyla yaklaşık 7000 eur). 2 sene sonra Harry Pickering hotelin barına geri döner, bir içki ister ve Giuseppe Cipriani’ye 50,000 Lire verip minnetini sunar. Bir de üstüne 40,000 Lire daha verir ve kendi barını açmasını, adını da Harry’nin Barı anlamına gelen Harry’s Bar koymasını ister ve böylece 1931 yılında Harry’s Bar Calle Vallaresso 1323 San Marco Venedik adresinde açılır.

Giuseppe Cipriani bu restorana gelen herkese aynı şekilde, aynı titizlikle davranılmasını kural olarak koymuş. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de öyle davranıyorsunuz. Bu basit ama lüks davranıştan dolayı Harry’s Bar’ın ünü tüm dünyaya yayılmış ve Venedik’e gelen herkes buraya uğrar olmuş. İtalya Kültür Bakanlığı Harry’s Bar’ı 2001 yılında İtalya Kültür Mirası listesine almıştır.

Ernest Hemingway’ın en sıkı müdavimi olduğu bu barın diğer müşterileri Peggy Guggeinheim, Charlie Chaplin, George Clooney… Bellini ve Carpaccio gibi ikonik İtalyan lezzetlerini bize kazandıran yine bu bardır.

Dünyada artık bir sürü Cipriani restoranı var. Gerçek Cipriani için web sayfalarına bakmanızı ve oradan rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Bir Harry’s bar da Floransa’da var. Burası Cipriani’ye bağlı değil ancak burasını açan kişi Giuseppe Cipriani’nin aile dostuğu olduğundan telif talep edilmemiş. Mutlaka rezervasyon gerekiyor. Ancak sadece barda bir içki alacaksınız direkt gidebilirsiniz. Fiyatlar biraz yüksek, kişi başı 100-125 Eur gibi ödüyorsunuz. Afiyet olsun!

Reklam