Leonardo’nun Botanik Bahçesi

Leonardo’nun ölümünün 500 yılını anma etkinlikleri çerçevesinde Floransa’da harika bir sergi var, Leonardo’nun Botanik Bahçesi. Kendisi dahi olduğu için her konuda bir çalışma yapmış, hayran kalmamak elde değil. Bu sergide Leonardo’nun doğaya olan hayranlığını, botanik bilimi ile çalışmalarını görüyoruz. Youtube kanalımda bu sergide çektiğim videoyu yukarıdaki bağlantıya tıklayarak izleyebilirisiniz. Leonardo da Vinci’nin yazı yazarken ve resim yaparken sol elini kullandığını biliyoruz. Solak, İtalyancası mancino (okunuşu mançino) .Onu değişik ve tek yapan ise, sadece başkaları tarafından okunacak metinleri normal standart yazı ile yazıp, kişisel notlarını sayfanın sağından soluna doğru ve ayna yazı sistemiyle yazmasıdır. Leonardo’nun harfleri de aynadaki görüntüleri gibi ters yazılmıştır. Onun neden sağdan sola yazdığını ve yazılarının aynada yansımış gibi ters yazıldığını kimse bilmemektedir. Ancak birkaç olasılık öne sürülmüş;
– Diğer insanların yazılarını anlamasını zorlaştırma, hatta imkansızlaştırma;
– Katolik Kilisesinden fikirlerini saklama;
– Temiz çalışabilmek için bu yöntemi seçmiş olma olasılığı çünkü sol elini kullanarak soldan sağa mürekkeple yazıldığında mürekkep kağıdı kirletir. Oysa sağdan sola yazıldığında sayfa temiz kalıyor.
Bütün bu olasılıklara rağmen neden böyle yazdığı kesin olarak öğrenilememiş. Ne diyelim, dahidir ne yapsa yeridir ☺️ Bu sergide bu videoda gördüğünüz gibi, onun bu değişik not alma sistemini de görüyorsunuz.

Sergide bunun yanında bir çok çalışmasının günümüz bilgisayar teknolojisi ile 3D gerçekleştirilmeleri de var. Sergi 15 Aralık 2019’a kadar Floransa Santa Maria Novella Kilisesi içinde görülebilir. Giriş 10 Eur ve 6 yaş çocuklar ücretsiz. Keyifli gezmeler!