İtalya’da yaşamayı, daha doğrusu Floransa’da yaşamayı sevmemin en başlıca sebeplerinden biri, doğada yaşıyor gibiyiz ama aslında şehirdeyiz. Ne zaman doğaya gitmek isterseniz max 10 dakikada bir yere ağaçlık alana varıyorsunuz. Hele arabayla 10 dakika şehir dışına çıkın, neler neler … Bir de tabii şehirdeki pazarlar, hafta sonu etkinlikleri. Geçen hafta sonu Mantar Fuarı vardı. Malum, sonbahar tam da mantar dönemi, Toskana bunun merkezi, dağ bayır her yer mantar ama tabii dikkat! Her mantar yenmediği gibi bazıları öldürücüymüş. Gruppo Micologico Fiorentino PA Micheli tam da mevsiminde, Toskana genelinde 2 günlük fuarlar yapıyor, kurslar düzenliyorlar ve bize bölgenin mantarlarını tanıtıyor. Ya tatliş tatliş avcı yelekli yaşlı amcalar ve teyzeler aşağıda fotoğrafını gördüğünüz standları kurmuşlar, sabırla her mantarı anlatıyorlar. Bu adamlar tabii ölmezler, böyle hobiler olduğu sürece 🙂

Gelelim öldürücü mantarlara, aman diyeyim!

Cortinarius Orellanus, İtalya’da bu mantara kaynana mantarı (funghi della suocera) da deniyormuş. İlk yediğinizde bir şey olmuyor ancak 20-25 gün sonra karaciğerinizi iptal edip çat diye aniden öldürüyormuş. Kanınızda da bir şey çıkmadığından neden öldüğünüz anlaşılamayabiliyor.

Amanita Phalloides, Köygöçüren Mantarı, zaten bu her yerde meşhurmuş. Aman diyim, sakın bilmediğiniz mantara dokunmayın!

Diğer yüzlerce mantarın fotoğrafını çektim. Toskana’da mantar toplamaya gitmek çok yapılan bir sonbahar aktivitesi. Çoğu kişi de okulda mantar cinslerini öğrenmiş. Biz Türkiye’de test çözerken İtalyan çocukları mantar topluyormuş aaah ah! Neyse! Harika bir sonbahar dilerim.