Mamma li Turchi – Kaçın anam Türkler geldi

Bu deyimi 2006’da öğrenmiştim ve hala çok gülerim. İtalyanların Türk korkusunun dillerine geçmiş hali de diyebiliriz. Şimdi böyle ortamda bir anda kaos, karışıklık falan oluşursa hemen Mamma li Turchi diyorlar. Bu deyimin nereden geldiğini Romalı bir arkadaşım açıklamıştı, artık ne kadar doğru bilmiyorum ama hikaye güzel. 


Roma İmparatorluğu zamanında Romalılar öyle rahat rahat takılırken şehri koruyan Roma nöbetçiler hep Tiber Nehri’nin akıntı  yönüne doğru nöbet tutarlarmış. Düşüncelerine göre Türkler gelirlerse akıntı yönünde gelirler ve onlar da hemen Türkleri yakalarmış. Türkler kurnaz tabii, akıntının ters yönünden gelip bunların mallarını çalıp kadınlarına el koyarlarmış. Bu baskınları tahmin edemeyen nöbetçiler mamma li turchi diye bağırırlarmış. Onlar savunmaya geçene kadaaar Türkler çoktan yapacaklarını yaparlarmış. Barbar Türkler demelerinin sebepleri de bu sanırım. 

Bir başka hikaye de 22.09.2009 tarihli Bugün Gazetesinden alınma. Rivayet olunur ki, Fatih’in ünlü komutanı Gedik Ahmet Paşa’nın 1480 yılında İtalya’nın Otranto şehrini fethetmesi üzerine bölgede bir Türk korkusu oluşur ve daha sonra bu korku dalga dalga tüm Avrupa’ya yayılır. O tarihten itibaren, anneler çocuklarını “Türkler geliyor!” diye korkutmaya başlar ve her endişe ve korku karşısında da çocuklar,”Mamma mia Li Turchi!” (Anneciğim; Türkler!” )demeye başlarlar.

İnternetten baktım, Lecce’de bu isimle bir pizzacı var. Türkiye’de Tshirt markası var ve 1973 yılında İtalyan yapımı bir film var. 

4 comments

  1. Sicilya'da Agrigento, ''La Scala Turca'' diye bir merdiven varmis, siyah renkte oldugu icin boyle diyorlar, bir de Saleme Turco diye bir enfes tatli var, bu tatli da siyah renkte oldugu icin diyorlar ve son olarakta birisi konustugunda anlasilmadiginda ''Parli come un turco'' diye Turk gibi konusuyorsun demek. Allahim ne diyim yani.=))

    Beğen

  2. Sicilya'da bir tatlinin adi Saleme turco, harika nefis bir tatli, turkleri kara bir sey sandiklari icin boyle isimlendirmisler, bir de Argigento' Scala dei Turchi diye bir yer var, bayildim, Kapadokya'ya benzedigi icin bu ismi vermisler.Bir de birisi konustugunda anlasilmadiginda Parli Come Un Turco diyorlar, Turk gibi konusuyorsun demek yani, ne diyim artik gerisini siz dusunun =)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s