Mayıs 2006 – Perugia Yabancılar Üniversitesi

İtalyancada “yabancı” kelimesinin karşılığı “straniero/a”, bu nedenle italyanlar ingilizce konuşurlarken yabancı diyecekleri zaman “foreigner” diyeceklerine  “stranger” diyorlar. 
Sanırım 2005 yılının yaz sonu falandı, bana yine gelmişlerdi. Başıma ne geliyorsa zaten şu uzaklara gideyim hayallerimden geliyor. Popomun üstünde oturursam bir şeyler eksikmiş hissi var ya, ahh ah! Her şey bu hisle başladı. Ne iş hayatında ne de özel hayatımda mutlu değildim. Düşündüm, istifa edip bir dil okuluna yazılayım, biraz uzaklaşmış olurum. Galiba Mehmet (Denli) ile messengerda yazışırken bu düşüncemden bahsettim ve o da hemen Perugia’da dil eğitimi almış bir arkadaşını konuşmaya dahil etti. Uzatmayayım Ocak 2006’da, yılbaşından hemen sonra Perugia’ya gittim. Her milletten öğrenci vardı ama ağırlık çinli, koreli,japon ve afrikalı öğrencilerdi. Türk öğrenci olarak sadece bir kişiyle tanıştım. 
Eğer amacınız benim gibi hem gezeyim hem öğreneyim ise kesinlikle buraya gidin. Birincisi çok çok ucuz! Milano’daki, Floransa’daki veya Roma’daki kursların çoğu para tuzağı, gerçekten başarı olanlar da çok pahalı. Burada gerçekten de eğitim alıyorsunuz. Her gün en az 5 saat ders var. Enteresan bir sistemle 3 ay içinde çat pat olsa da konuşmaya başlıyorsunuz. 2006 Temmuz ayında İstanbul’a döndükten sonra 4 yıl neredeyse hiç italyanca konuşmama rağmen Biella’ya gelince çoğu öğrendiğim bilgiyi hatırladım kiii benim yabancı dil becerim çok kötüdür. 
Yer olarak Perugia tam İtalya’nın kalbinde, ulaşım her yere hem trenle hem de otobüsle çok rahat. Ben her hafta sonu ya Roma’ya ya Floransa’ya giderdim. Yemekler hem çok ucuz hem de çok lezzetli. Sosyal aktivite zaten dolu çünkü Yabancılar Üniversitesi’nin yanında İtalya’nın en büyük üniversitelerinden Perugia Üniversitesi var. Kısaca nüfus çok çok genç! Okulun beraber çalıştığı bir turizm acentası var, 100€ ödeyip hafta sonu gezilerine katılabilirsiniz. Kuzey İtalya’yı bu şekilde gezdim. Ben evimi ilk 3 ay iki rusla, son 3 ayı iki koreliyle paylaştım. Açıkçası hiç biriyle pek anlaşamadım ama uysal bir tip olduğumdan sorun da çıkarmadım. Bütün şehir öğrencilerin emrinde olduğundan yaşam çok kolay ve eğlenceli. Ancak çok da dikkatli olmak lazım. Maalesef uyuşturucu çok yaygın. 2008 yılında çok tatsız bir olay yaşandı ve Amerikalı bir öğrenci italyan erkek arkadaşı ile birlikte ingiliz bir öğrenciyi öldürdü. 25 yıl hapis yatacak. Arkadaş seçerken çok dikkatli olun! Irkçı olmak istemem ama zencilerden olabildiği kadar uzak durun. Onlar öğrenci vizesi ile İtalya’ya girip kaçak işler yapma peşindeler. Genelleme yapmak istemem ama 99% durum böyle. Sizden borç isterlerse sakın vermeyin, geri gelmez. Zaten oradaki zenci nüfusunun çoğalmasından dolayı Perugia halkı yabancıları pek sevmiyorlar ancak parayı da Yabancılar Üniversitesinde okumaya gelen yabancılardan kazanıyorlar. Bir de Katolik Kilisesi’nin yardımıyla Perugia’ya gelen zenciler var. Ay onlardan 3 defa uzak durun. Sürekli dinden bahsediyorlar, inançlı adamı ateist yaparlar, oof yani!

Sara ve ben 

Perugia’nın bana kazandırdığı en güzel şey Sara! 
Artık italyan bir kız kardeşim de var. Sara şu anda Milano’da yaşıyor ve fırsat buldukça görüşüyoruz. Fotoğrafta 2006 Dünya kupasında İtalya’nın şampiyonluğunu kutlarken 🙂


Üniversitenin web adresi http://www.unistrapg.it