Bayram tatili biteli bir hafta oldu ama ben daha yeni yeni kendime geliyorum. Tatil boyunca onu da yazarım bunu da yazarım diye gezindim durdum ama bilgisayar karşısına oturunca hepsi gitti. Demek ki neymiş, not defterine minik minik notlar alacakmışsın Zehra J Allahtan gittiğim bir iki lokantanın kartını alıp foto çektim de onları hemen yazabileceğim. Sevgili Memocuğum İtalyan ruhunu anlatırken ben de yediğimi içtiğimi anlatayım.

Öncelikle yeni memleketimiz, yani Floransa’dan başlıyorum. Daha önce pizzacı tavsiyesi yapmıştım, Il Gatto e Il Volpe. Bu tavsiyemi yeniden yazmama gerek yok ama şiddetle tavsiye etmeye devam ediyorum.
 İlk tavsiye benim evime de çok yakın olduğu için daha bir sevdiğim Il Barrino. Floransa’da 1927’den beri olan antik bir trattoria. Benim yeni mahalleyi keşfe çıktığımızda tesadüfen gördük ve ertesi akşam hemen yemeğe gittik. Bize yardım eden bayan hayatımda gördüğüm en tatlı garsonlardan biriydi. Turistik şehirlerde garsonlar genellikle turistlere çok ilgi göstermezler. Zaten İtalyan olmayan tek biz vardık. Onun dışında herkes yaşını başını almış İtalyanlardı. Meşhur bisteca fiorentina yedik. Bir de tabii bayram tatilimizin içkisi chianti J Benim için arkadaşlarımla biftek paylaşmak çok zor oluyor çünkü ben kanlı kanlı yemeği tercih ederken bütün arkadaşlarım çok pişmiş seviyorlar. Canan ve Emre de öyle yediklerinden yediğim et bana bayağı kömür kıvamında geldi ama olsun. Önemli olan sohbet muhabbet, et her zaman yenir. İnsanlar saatlerce kapıda masa boşalmasını beklediklerinden diğer yemeklerin de lezzetli olduğunu varsayıyorum. Adres Via Gioberti 71/R tel: 39 055 660565 – merkeze çok yakın değil ama yürüme yolu çok basit. Duomo’nun oradan Piazza Beccaria yönüne doğru dümdüz yürüyün. Porta alla Croce’den karşıya geçin ve o yol Via Gioberti. Aldığım insider infoya göre Fiorentinalar turistik merkezde değil de bu bölgede takılırlarmış. Ben de o kokuyu almış olacağım ki bu bölgede ev tutmuşum J

İkinci tavsiye gayet turistik ve fiorentik ama manzara müthiş! Hemen Ponte Vecchio manzaralı bir bar. Golden View Open Bar. Ayrıca Lokanta kısmı da var ama oraya hiç gitmedim. Hep aperativo için gidiyorum. Tabii aperativo da aperol spritz içiyoruz. Sanırım aperativo saat 18:00’de başlıyor. Adres Via dei Bardi 58R (Ponte Vecchio) Köprünün Uffizi kısmı değil diğer tarafında hemen sola dönüyorsunuz. Karşısında Conad var.

Üçüncü tavsiyem ise dondurmacı. Yine Ponte Vecchio bölgesinde ama bu sefer Uffizi tarafında. Köprüden hemen bir iki adım atın, sol tarafta Gelateria Sofia. Dondurmalar müthiş lezzetli ama sakın waffle yemeyin. Dondurmalardan benim favorim yoğurtlu ve vanilyalı. Biraz fiyatları pahalı ama adam Ponte Vecchio dibine açmış, olsun o kadar. Adres Via Por S. Maria 5/R

Şimdilik bu kadar tavsiye yeter. Daha sonra Roma’dan bir iki yer tavsiye edeceğim.
Reklam