Şimdi sizlere biraz denizden bahsedeyim. İtalya Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke. Yaz geldi geçiyor, biz de kendimizi denizlere attık. Floransa’ya hem Adriyatik Denizi hem de Liguria Denizi yakın. Sordum soruşturdum, en güzeli Liguria tarafıymış. Buralara İtalyan Rivierası da deniliyor. Floransa çok sıcak olduğundan aldım kızları (Sevda ve Ebru) meşhur mu meşhur Cinque Terre’ye götürdüm. Ben daha önce buraya kışın gelmiştim. Yazın pek bir cıvıl cıvılmış. Bu hafta sonu da Viareggio’ya gittik. Bu yazımda ikisini anlatacağım.
Cinque Terre
Cinque Terre 5 köy demek. Birbirinden şirin 5 tane kasaba yan yana gelmişler ve dünyadan turist akıyor. Zaten bu İtalyanların pazarlama sistemine hayranım. Bunun yanında UNESCO tarafından korunan bir bölge. 5 köyün isimleri güneyden kuzeye doğru şöyle sıralanıyor:  Riomaggiore,  Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare. Bu bölge kayarlın üzerinde olduğundan kesinlikle arabayla gitmeyin. Tren en rahat ulaşım aracı. Arabayla gidecekseniz de La Spezia’ya kadar gidin. Oradan trene binin. Riomaggiore’den başlayarak manzaralı yoldan bütün beş köyü de ziyaret edebiliyorsunuz.  Ancak yürüyüş yolu 1-1,5 saat sürüyor. Yazın sıcağında trenle gezin derim. Biz Manarola’da biraz vakit geçirip Monterosso’ya denize girmeye gittik. Zaten sahili olan tek yer burası. Şezlong kiraladık. Şansımıza deniz o gün dalgalıydı ama biz yine de çok eğlendik. Kumsalda halka açık yerde istediğiniz gibi takılabilirsiniz. Özel plajlarda şezlong ve şemsiye kiralamanız gerekiyor. Sadece şezlong 9 EUR, 2 yatak ve 1 şemsiye kiralamak ise 22 EUR. Deniz taşlı, kum seviyorsanız burada zorlanabilirsiniz. Bir de deniz anında derinleşiyor. Yemek için seçeneğiniz de bol. Kıyı boyunca bir sürü lokanta, pizzacı vs var. Yazın sadece Pazar günleri sabah Floransa’dan direkt tren var. Diğer günlerde La Spezia’dan aktarma yapmanız gerekiyor.
Manarola

Monterosso al Mare

Monterosso al Mare

bruschetta genovese
Viareggio
Floransa’ya en yakın sayfiye kasabası burası. Upuzun kumsalları ile bence çok da güzel bir yer. Floransa’da yaz kış kolayca tren ile gidilebilir. Trenden indikten sonra 10 dakika yürüyerek kumsala ulaşıyorsunuz. Burada plajların çoğu özel, bu nedenle şezlong-şemsiye kiralamak gerekiyor. Fiyatlar aynı, 22 EUR. Şansımıza burada da deniz dalgalıydı ancak sanırım sürekli böyle. Dalga sörfü yapanlar doluydu. Cankurtaranlar 2 mt açılmamıza izin vermediler. Biz de sahilde tenis oynadık. Kumsal şiddetle tavsiye edilir. Bir de sahilin hemen gerisinde uzun bir yürüyüş yolu var. Neredeyse bütün mağazaları bulabilirsiniz. Bir dahaki sefere rüzgar sörfü yapmak için gideceğim (umarım).

Viareggio Bagno Marco Polo sahili


Viareggio

Viareggio

Reklam