Alessandro Martini
İtalya’nın en çok sevdiğim özelliklerinden biri aperativo. Nedir bu aperativo diye soracak olursanız, akşam saat 6-7 gibi bir barda buluşuluyor, açık büfe atıştırmalıklar ve yanında içki alıyorsunuz.  İçkiye para verip yediklerinizi yanında bedava ve sınırsız alıyorsunuz. Ben aperativonun doğum yerinin Milano olduğunu sanırdım ama yanılmışım. Bir pazarlama dahisi olan Alessandro  Martini ürettiği vermutları zenginlere ve ünlülere pazarlamak  için 1800lu yılların sonunda Torino’da son derece şık barlar açılmasını sağlıyor. Bir gazetede Alessandro Martini ile ilgili bir makale okuyunca bloğuma yazayım istedim.

Martini 1834 yılında benim sevgili gurbetim Floransa doğmuş  ama Martini ailesi daha iyi hayat şartları için Torino’ya taşınıyor. Aile fakir olduğundan Alessandro 14 yasında eğitimini bırakıp Fransa’ya ihracat yapan bir içki fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlıyor.  Daha sonra satış bölümüne terfi ediyor ve şirkete ortak oluyor. Onunla ortak olanlardan biri de bitki uzmanı Luigi Rossi. Luigi şirketin ürettiği vermuta değişik ülkelerden gelen aromatik bitkileri ekleyerek yeni tatlar elde etmeye başlıyor. 1860’da büyük ortaklardan Carlo Re ölünce şirketin adı Martini, Sola & Cıa oluyor ve Genova limanına yakın bir şehirde yeni bir fabrika açıyorlar. Torino’da açılan şık barların sonucu olarak vermut o kadar ünlü oluyor ki sonunda Kral Vittorio Emanuele II vermut üreticilerini Kraliyet Kararnamesi ile koruma altına alıyor. 1879 yılında Sola’nın ölümüyle şirketin kontrolü tamamen Martini ve Rossi’ye geçiyor. Martini sürekli seyahat ederek içkiyi dünyaya pazarlıyor. 1903 yılına gelindiğinde Martini & Rossi dünyada 70 ülkede bilinen meşhur bir içecek oluyor.
Mason localını üyesi olduğundan Martini sivil toplum kuruluşlarıyla da çalışıyordu. Bunlardan biri Bank of İtaly’nin yönetim kurulu üyeliği, Torino il meclis üyeliği sayılabilir. 1901 yılında İtalya Kraliyeti tarafından verilen Üstün Hizmet Madalyası’na (Cavaliere del Lavoro) layık görülen ilk iş adamlarından biridir.

Martini’nin 1905 yılında öldükten sonra işi damadı Enrico Govean devralıyor. Ancak nedendir bilinmez Govean Martini ailesinin bütün hisselerini Rossi’nin 4 oğluna devrediyor. Şirketin adı Martini&Rossi olarak kaliyor ama ailenin hiç bir hissesi kalmıyor. 1992 yılına gelindiğinde Luigi Rossi’nin 5. Jenerasyon torunları firmayı 1.4 trilyon USD karşılığında Bacardi firmasına satıyorlar. Firmanın yeni adı artık Bacardi-Martini oluyor. Günümüzde dünyada ilk 10 içki firmasından biriler.

kaynak: The Florentine TF153