İtalyan tasarımı diyince benim aklıma ilk Alessi markası geliyor. Şöyle komik bir anımı anlatayım. İtalya’ya ilk defa sanırım 2002 yılında geldim. O ana kadar tasarım ile ilgili hangi kitaba elimi atsam Alessi meyve sıkacağını görüp yalanırdım. Geldiğimde baktım, limon sıkacağı sadece 50 eurcuk ve hemen aldım. O günden beri ailemin dilinden kurtulamam. Bizim kız bir limon sıkacağına 50 eur verdi, tabii evde kalır, hangi adam alır ki onu J ben tasarıma para verdim, limon sıkacağına değil! Hem gerçekten çok rahat limon, portakal sıkılıyor ama neyse … Moda, mimari ve otomobil tasarımda İtalyanlar çok başarılılar. Giorgio Armani, Roberto Cavalli, Prada, Gucci … say say bitmez. Burada benim çok sevdiğim İtalyan tasarımlarından bahsedeceğim.
Alessi meyve sıkacağı
Moka: Espressoyu ocakta yapan alet, yani İtalyan kahvesi için cezve diyebiliriz. Nasıl bizim cezvenin elektriklileri varsa bunun da var. Elinize moka geçerse şöyle kahve yapıyorsunuz; alttaki hazneye (A)  işaretli yere kadar su koyun. Üstündeki süzgece (B) moka için çekilmiş kahveyi koyu kaşığın tersi ile bastırıp sıkıştırın. Üstteki hazneyi (C) kapatıp ocağa koyun. Su kaynarken çıkan buhar kahveden geçip üst haznede kahve olarak tekrar sıvılaşıyor. Afiyet olsun … 
Mokanın iç görünümü
Bialetti marka moka
Mezzaluna: Yarım ay demek ve ince ince doğramak için kullanılıyor. Söylemesi ayıptır tasarım bir mezzalunam da var ama bu hediye geldi. Mezzaluna için ortası hafif çukur mutfak tahtası lazım. İkea’da set olarak gayet ucuza satılıyor.
Vespa: İtalya akla gelince ortalıkta vızır vızır gezen Vespaları düşünmeyeniniz yoktur. Vespa eşek arısı demek, çıkardığı sesten dolayı bu isim konulmuş ve de çok yakışmış. Benim en sevdiğim kırmızı 1985 model Vespa PK 50. Diğer modelleri nereden biliyorsun diye soracak olursanız evimde Vespa posteri asılı, bütün modeller var. 
1985 model Vespa PK 50
Fiat 500: Dünya şirini bir otomobil. Floransa’da (tüm İtalya’da da vardır kesin) Fiat 500 Kulubu var ve arada sırada Pazar günleri her beraber şehri turluyorlar. Yeni modeli de eski modelleri de hala kullanımda. Bunda da favorim eski modeller ve tabii kırmızı renk!
1972 model Fiat 500
Venedik Gondolu: Venedik kanallarındaki kullanım aracı. Günümüzde genellikle turistik amaçla kullanılıyor. Hepsi el yapımı ve kanunen siyah olmak zorundalar. Gondolcular Venedik’in en çok kazanan kişileri. Her önüne gelen gondolcu olamıyor. Sıkı bir eğitimden ve sınavlardan geçiyorsunuz. Venedik tarihini, yabancı dili ve gondol kullanımı çok iyi olması gerekiyor. Ağustos 2010’da Giorgia Boscolo Venedik’in ilk kadın gondolcusu oldu.  
Giorgia Boscolo