Bugünlerde her yerimiz savaş, dövüş, kan! Aslında ihtiyacımız olan aşk, değil mi? Bugün o kadar bunaldım ki, oturup bir aşk hikayesi anlatmak istedim. Keşke bu benim aşk hikayem olsaydı ama maalesef değil. Bir gün benim de bir hikayem olursa söz, ilk size anlatacağım 🙂 Şu sıkıntılı günlerde herhangi bir aşk hikayesi hepimize iyi gelir diye düşünüyorum ve başlıyorum anlatmaya …

 

Sophia Loren
Genç Sophia Loren

Aşk hikayemizin kahramanları güzeller güzeli Napoli doğumlu Sophia Scicolone, yani Sophia Loren ve Magenta doğumlu Carlo Ponti. Yıl 1950 ve 16 yaşındaki Sophia Roma’da bir güzellik yarışmasına katılır. Yarışmayı kazanamaz ama jüri üyelerinden biri, 38 yaşındaki genç yapımcı Carlo Ponti’nin dikkatini çeker. Carlo Sophia’nın o kocaman, kapkara gözlerine ve zekasına ilk bakışta aşık olur. Daha sonra onun için “Daha ilk gördüğümde çarpıcı birisi olduğunu biliyordum” diyecekti. Ama aşıkların kavuşması için minik(!) bir sorun vardı. Carlo eşinden ayrı yaşıyordu ama hala evliydi. Çok muhafazakar bir ailede büyüyen Sophia, Carlo’nun hayatındaki ikinci kadın olmayı kabul etmedi. Ancak Carlo, Sophia’yı kanatları altına çoktan almıştı ve filmlerinin oyuncusu olmuştu. Sophia 20 yaşına gelene kadar tam 30 filmde oynamıştı. Sophia’nın soyadı Carlo tarafından Scicolone’den Loren’e değiştirilmişti. 

Carlo Ponti ve Sophia Loren
Carlo Ponti ve Sophia Loren
23 Ocak 1953

Geçen 4 yıl içinde Sophia ve Carlo ayrılmaz ikili olmuşlardı. Carlo 20 yaşındaki Sophia’ya elmas yüzük hediye etmişti bile. Birbirlerine çok bağlı olan Sophia ve Carlo’nun aşkları dedikodulara, eleştirilere ve aralarındaki 22 yaş farkına rağmen giderek artıyordu. Bütün yolları deneyip sonunda, 17 Eylül 1957’de, Sophia 23 ve Carlo 45 yaşındayken çok sade ve romantik bir nikahla evlendiler. Ancak Katolik Kilisesi’nin bu mutluluğu bozacak kötü bir haberi vardı; Carlo’nun ilk evliliği hala devam ediyordu ve Sophia ile olan evliliği yasal sayılmıyordu. Sophia kiliseden afaroz edilmekle karşı karşıya kalmıştı. “Evliliği çok önce bitmiş bir adama aşık olmuştum. Onun karısı olup ondan çocuk sahibi olmak istiyordum. Yasalar önünde bu ilişkiyi yasallaştırmak için elimizden geleni yapıyorduk ama günahkar olarak damgalanmıştık. Balayında olmamız gerekiyordu ama ben sadece saatlerce ağladığımı hatırlıyorum.” demişti Sophia o günler için. 

Sophia ve Carlo balayında – 1957
Carlo Ponti ve Sophia Loren
Carlo ve Sophia 

Mücadeleye devam edeceklerdi. Carlo Sophia’ya bir gün her şeyin düzeleceğine ve dünyanın en güzel evini onun için inşaa ettireceğine söz vermişti. Ancak aşkları uğruna o dünyanın en güzel evini terk etmek zorunda kalacaklardı. 


Villa Romana - Ponti Loren
Dünyanın En Güzel Evi – Villa RomanaCarlo Ponti ve Sophia Loren - Villa Romana
Sophia ve Carlo Villa Romana’nın bahçesinde – 1960

 

Carlo Ponti ve Sophia Loren - Villa Romana
Carlo ve Sophia Villa Romana’da odalarında – 1960
1962 Oscar gala Sophia Loren
Carlo ve Sophia 1 Ocak 1962 Oscar gala yemeğinde
Sophia “İki kadın” filmi ile Oscar kazandığı sene

 

Carlo Ponti - Sophia Loren
Carlo ve Sophia 

 

Carlo Ponti - Sophia Loren
Carlo ve Sophia 

Yıllarca sürecek davalar başlamıştı ve hepsini kaybediyorlardı. Sonunda pes edip 1962 yılında evliliklerini iptal ettirdiler. Aşkları hala çok güçlüydü ve evlilik onların aşkının karşısında sadece bir kağıt parçasıydı. Ama Sophia için o kağıt parçası çok önemliydi ve hayatının tek aşkının, ruh eşinin yasal karısı olmak istiyordu. Yıllar yıllar geçti ve Carlo’nun ilk eşi ile sonunda anlaşmaya varıldı. Bunun yanında Carlo ve Sophia İtalyan vatandaşlıklarını bırakıp Fransız vatandaşlığına geçtiler. Böylece Carlo boşanabilecek ve tekrar evlenebilecekti. 

Carlo Ponti ve Sophia Loren nikah
9 Nisan 1966 – Sevr Belediyesi’nde kıyılan nikah 

9 Nisan 1966’da, Sophia 32 ve Carlo 54 yaşındayken Sevr Belediyesi onları karı koca ilan etti. Bütün olumsuzluklara, engellemelere, dedikodular inat onların aşkı hep daha derinleşti. Birlikte harika projelere imza attılar. Sophia ve Carlo’nun Carlo ve Edoardo adında iki oğlu oldu.

Carlo Ponti, Sophia Loren ve minik Carlo – 1968

 

Sophia Loren Carlo Ponti ailesi
Ponti ailesi 

Fransa’dan İsviçre’nin Cenevre şehrine taşındılar. Çiftin aşkı Carlo’nun 2007 yılında vefatına kadar, gözlerden uzak ve sakin bir şekilde, tam 50 yıl devam etti. Sophia Loren bugün 81 yaşında, hala Cenevre’de yaşamaktadır ve 4 tane torunu vardır. 

Carlo Ponti Sophia Loren
Carlo ve Sophia ilerleyen yaşlarda
Carlo Ponti Sophia Loren Beyaz Saray davetinde
2 Nisan 1995 Beyaz Saray davetinde 
 

“Sophia’nın aşkı için mümkün olan her şeyi yaptım, ona her zaman inandım.” Carlo Ponti

Ocak 2007 Carlo Ponti’nin cenazesi – Cenevre

Carlo’nun vefatından sonra Sophia Loren’e “Bir daha evlenir misiniz?” diye sorulduğunda; “Hayır, bir daha asla! Bir başkasını sevmem imkansız.” diye cevap vermişti. 

Sophia Loren biyografisi, okumanızı tavsiye ederim