Gianni Agnelli
Gianni Agnelli
12 Mart 1921’de Torino’da doğan Gianni Agnelli 24 Ocak 2003’te Torino’da vefat etmiştir. Fiat otomobillerinin kurucusu Giovanni Agnelli’nin torunudur. Babası Eduardo Agnelli erken vefatıyla Fiat’ın başına geçmek üzere yetiştirilmiştir. 1953 yılında Floransalı asil bir aileden gelen Marella Caracciolo di Castagneto ile evlenmiştir. Eduardo ve Margherita isimli iki evlatları olmuştur. Eduardo Agnelli 2000 yılında esrarengiz bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Ölümünden bir süre önce dinini değiştirerek İslam dinini kabul etmişti. 
Gianni Agnelli 1966 yılında şirketin yönetim kurulu başkanı oldu ve 1996 yılına kadar bu görevde kaldı. O tarihe kadar lüks otomobil üreten Fiat, Gianni ile halk tipi otomobil üretmeye başladı. 
Gianni Agnelli sadece İtalya’nın değil, dünyanın gelmiş geçmiş en stil sahibi erkeklerinden birisidir. “The Godfather of Style” (Stilin Baba’sı) olarak anılır. Erkek modası denilince onun ismi hala sık sık kullanılır. Kol saatini gömleğinin manşetinin üstüne takması, onun en bilinen stil detayıdır. Bize miras olarak torunu Lapo Elkann’ı bıraktı, Lapo’nun da hastasıyız … 

Lapo Elkann
Lapo Elkann
Dedesinin kendisine verdiği “Hayatının tadını sonuna kadar çıkart!” öğütüyle hayatın tadını sonuna kadar çıkartmış ve çapkınlıkları dilden dile dolaşmıştır. Buna rağmen Marella Agnelli ile 1953 yılında yaptığı evlilik, ölümüne kadar devam etti. 

Marella - Gianni Agnelli
Marella – Gianni Agnelli 
“Karısına sadık kocalar tanıdım ama hiç iyi koca değiller. Karısına sadık olmayan ama çok iyi koca olanlar da tanıdım. Sanırım ikisi bir arada pek yürümüyor.” – Gianni Agnelli 1991 yılında ABC televizyonu röportajından. 
Şu anda Fiat’ın yönetim kurulu başkanı, Gianni’nin torunu, Margherita’nın oğlu John Elkann’dır. 
Reklam