Tessera Sanitaria
Tessera Santaria

15.02.2022 Edit: Toscana Bölgesi için güncelleme geldi. Aşağıdaki ve 2011 yılında yazdığım yazı hala geçerli ancak artık ASL’ye direkt gitmiyorsunuz. Önce mutlaka randevu almak gerekiyor. Hem kart almak, yenilemek ve/veya doktorunuzu değiştirmek için mutlaka randevu almanız gerekiyor ancak bayağı zor! 3 şekilde randevu alınabiliyor.

  • +39055545454 – 2yi tuşluyorsunuz. Ancak kesinlikle cevap vermiyor, bunu atlayın
  • Belediyenin eczanelerinden birine gidip CUP randevusu alacağım diyorsunuz. Orada da bayağı sıra var ve çoğu eczane CUP çalışmıyor diyip sizi yolluyor. Belediye eczanelerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Ben bir eczanede 25 dk sıra bekledim, 15 gün sonrasına randevu bulabildim.
  • Direkt bir ASL’ye gidip ben tessera sanitaria için randevu alacağım diyorsunuz, biraz da orada bekkliyorsunuz.

Daha önce 2011 yılında La Tessera Sanitaria nasıl alınır, yazmışım ancak bu sefer fotoğraflar ekledim. Bu kartı çıkartmak neden önemli? Birincisi bir aile hekiminiz olması gerekiyor. İlaç yazırmanız gerektiğinde mutlaka doktorunuzun yazmasını istiyorlar. Allah korusun, acil bir durumda hastaneye gittiğinizde ücret ödemiyorsunuz. Trafik kazası gibi durumlarda da ücret ödenmiyor ancak grip gibi durumlarda acile gittiğinizde sizden para alıyorlar. Bu kartınız olursa vermiyorsunuz veya çok cüzi bir miktar veriliyor. Peki yabancılar nasıl çıkartıyor?

Öncelikle bulunduğunuz şehirdeki ASL (L’azienda sanitaria locale) başvuru noktasını bulmanız gerekiyor. İnternette “Azienda Sanitaria di xxx (bulunduğunuz şehrin ismi)” yazında ilgili sayfa karşınıza çıkacak. Mesela ben Floransa için “Azienda sanitaria di Firenze” olarak aratıyorum. Bu sayfada CUP – Prenotazioni bölümünden Punti CUP Territoriali bağlantısından bulunduğunuz şehirde nelerde başvuru yapılabilir öğrenebilirsiniz. Başvuru için gittiğinizde numara alırken CUP Anagrafe bölümünden numara almanız gerekiyor. Sonra oturup bekliyorsunuz. Mesela bana 73 dakikada sıra geldi. Belgelerinizi teslim ettikten sonra sizden aile hekimi seçmeniz isteniyor. Açıkçası ben bana en yakın sağlık ocağından bir doktor seçtim. Kim kimdir bilmiyorum burada, bir doktorum olsun yeter. Zaten daha sonra memnun değilseniz doktorunuzu online olarak değiştirebiliyorsunuz. Bir de ilk dönemlerde hep çok kısa süreler için veriliyor, sürekli yenilemeniz gerekiyor. Ancak ücretsiz olduğu için sadece biraz vakit kaybı oluyor.

Gerekli belgeler:
– Pasaport; sadece ilk başvuruda lazım, yenileme için istenmiyor
– Permesso di Soggiorno; oturma izni, hala çıkmadıysa başvurunuz yani ricevuta
– Codice Fiscale; yine ilk başvuruda gerekli
– Residenza; ilk başvuruda ikametgah veya belediyeye başvuru kağıdınız isteniyor Yenilemede sorulmuyor, sadece aynı adreste kalıyor musunuz diye teyit gerekiyor

Bence kesinlikle üşenmeyin ve bu kartı çıkartın. artık hastanelerde çok uzun süre sonrasına randevu veriliyor ama acil durum için mutlaka bu kartınız olsun. Türkiye Avrupa Birliği üyesi olmadığı için çok acil olmayan durumlarda (mesela trafik kazası gibi) tedaviye ücret ödemek zorunda. Bu kartla ya hiç ya da çok cüzi ödeme yapıyorsunuz. Bir de benden tavsiye, buraya taşınınca ilk iş ambülans, polis, itfaiye gibi önemli numaraları bir yere yazın.

Reklam