Andrea Bocelli 2019 Teatro del Silenzio Konser Afişi
Andrea Bocelli 2019 Teatro del Silenzio Konser Afişi

Yaz yaklaşırken, özellikle instagramda, Andrea Bocelli Teatro del Silenzio 2019 Konseri turları reklamı çok görmeye başladım. Dedim ki oturup 2018 Teatro del Silenzio maceramızı yazayım ve buraya gelmek isteyenler bunu bilip gelsinler. Amacım bu organizasyonu kötülemek falan değil, zaten haddime değil ama detaylı bir bilgi alıp gelmenizin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü 2018’de biz gittiğimizde bilette, afişte her yerde Andrea Bocelli konseri yazarken 3 perde Umberto Giordano’nun l’Andrea Chénier operasını izledik ve bunu da hemen konserden önce öğrendik. Evet, Andrea Bocelli vardı ama bu operayı Andrea Bocelli konseri olarak pazarlamak ve satmak doğru mu?

Teatro del Silenzio
Lajatico’ya 7 km var ama daha çook yolumuz var!
Teatro del Silenzio
Teatro del Silenzio
Aman diyim, aman! Yaz geliyor, siz veya etrafınızdakiler gaza gelip Andrea Bocelli konserine bilet almayın. Yani, Andrea Bocelli konseri harika ama Teatro del Silenzio konserine bilet almayın çünkü bu bir Andrea Bocelli konseri değiiil! İtalya’ya butik tur düzenleyen bir çok turizm firmasının son yıllardaki gözde turu olan ‘Toscana ve Andrea Bocelli Teatro del Silenzio Konseri’ bayağı cool bir etkinlik ama ama ama büyük hayal kırıklığı. Teatro del Silezio Bocelli tarafından, doğduğu yer olan Lajatico’da inşa edilmiş bir amfitiyatro. Andrea Bocelli Vakfı da burada. Her yıl Temmuz sonunda burada opera haftası düzenleniyor. Ancak bunun pazarlaması Andrea Bocelli konseri olarak yapılıyor. Gösteride Andrea Bocelli de oluyor ama bu bir opera, konser değil. Ama yok, ben illa gitmek istiyorum diyorsanız azıcık bilgi vereyim. Arabayla La Sterza’ya, tiyatroya yaklaşık 6 km uzak, gelip burada arabanızı park edin ve biletinizi alın (biletinizi mutlaka alın yoksa geri dönmek zorunda kalırsınız). Sonra belediye otobüsleri sizi tiyatronun 1,5 km uzağında bir yere bırakıyor. Bundan sonra yürümeniz lazım (aman topuklu ayakkabı giymeyin, çünkü yokuş). Bu arada herkes çok şık gelmişti, çok üzücü, bildiğiniz toz toprakta arabayı park edip bir de üstüne 1,5 km yürümek zorunda kaldılar. VIP biletlilerin otoparkları tiyatroya daha yakın ama neden bir bilete 600 EUR veresiniz ki? Biz en ucuz olan numarasız yerden aldık ve 101 EUR ödedik, operayı da 2 km ötede olduğumuzdan dev ekrandan izledik. Size tavsiye Andrea Bocelli’nin Verona Arena’daki konserine gidin. Teatro del Silenzio romantik falan değil, kesin bilgi, eşe dosta bunu yayın!

 

La Sterza
İnternetten bilet aldıysanız arabanızı park edip bilet ofisinden biletinizi almanız gerekiyor.
La Sterza
La Sterza Otopark, bayağı toz içinde kalıyorsunuz, yerler çakıl taşı.
Lajatico Teatro del Silenzio’ya doğuru yürüyoruz.
Lajatico Teatro del Silenzio
Lajatico Teatro del Silenzio
Lajatico Teatro del Silenzio
Lajatico Teatro del Silenzio – Toskana şahane
Lajatico Teatro del Silenzio
Lajatico Teatro del Silenzio

Bu bilgiyi instagram ve FB sayfama yazınca bazı takipçilerimden tepki aldım. Nasıl olur, orası harika falan diyip haksızlık ettiğimi söylediler. Bence asıl haksızlık insanlara bu etkinliğin Andrea Bocelli konseri olarak satılması. Bilette veya emailde, hiç bir yerde bu bilgi yazmıyor. Bu insanı kandırmaktan başka bir şey değil! Lajatico manzarası harika ama İtalya’da böyle binlerce yer var. Toz toprak, sıkış tıkış belediye otobüslerinde transfer, bunlara inanın hiç gerek yok. Bocelli ailesinin lokantasına da yılın herhangi bir zamanı gidilir sanırım. O konser günü her yer aşırı kalabalıktı ve tek hatırladığım toz topraktan başka bir şey değil. İnsanlar Türkiye’den onca para harcayıp Bocelli dinlemeye geleceklerse bunu bilmeleri gerek diye düşünüyorum. Tur ile gelecekseniz mutlaka konser mi, opera mı diye sorun.Abarttığımı düşünmeyin çünkü 2018 konserinde (veya operasından) insanlar erkenden çıktılar. Bir de o çıkan insanlar yüzünden ortam daha da saçma bir hal aldı. Ama tüm bunlara rağmen gelecekseniz de iyi seyirler dilerim!!!

Umberto Giordano'nun l'Andrea Chénier Operası
Umberto Giordano’nun l’Andrea Chénier Operası
Umberto Giordano'nun l'Andrea Chénier Operası
Umberto Giordano’nun l’Andrea Chénier Operası
Reklam