Medici Family Coat of Arms
Medici Family Coat of Arms

Floransa’da ve Toskana’da binaların (ve hatta kiliselerin) duvarlarında o binanın yapımını finanse eden soylu ailenin arması asılır. Peki bizim Floransa’daki favori ailemiz hangisi? Tabii ki Medici Ailesi (okunuşu Mediçi). Hadi gelin Medici Ailesi’nin ambleminin anlamını anlatayım. Açıkçası tam net bir bilgi yok, aşağıda 2 tane rivayeti anlatacağım.

Averardo de’ Medici
Giovanni di Bicci de' Medici
Giovanni di Bicci de’ Medici

Birincisi Medici Bankası’nın kurucusu Giovanni di Bicci de’ Medici’nin babası Averardo de’ Medici III Mugello’da Şarlman’ın şövalyelerinden biriymiş. Şarlman’ın bir devle girdiği meydan savaşında onu o devden kurtarmış. Zırhının üstüne ise 12 tane delik olmuş ve daha sonra bu zırh Bicci de’ Medici tarafından ailenin amblemi olarak kabul edilmiş. 12 toplu arma 1465 yılında son hali olan 5 kırmızı ve 1 mavi top halini almış. Mavi topun anlamı ise şöyleymiş, Fransa Kralı Louis XI Medici Ailesi’ne borçluymuş. Borcunun silinmesine karşılık kendi armasının Medici armasına konmasını kabul etmiş. Böylece Medici Bankası’nın prestiji bayağı artmış. 

İkinci rivayet ise Medici Ailesi’nin doktorluk geçmişleri. Medici İtalyancada doktorlar demek, bu toplar ise bildiğimiz bardak çekmekte kullanılan kupaları temsil ediyor. 

Bir de Grand Duca di Toscana olan Cosimo I de’ Medici abimiz var ki kendisinin özel arması var. Normal Medici arması üstü taçlar maçlar! Santa Maria Novella Kilisesi ve Palazzo Vecchio’dakiler (fotolar aşağıda) bu şeklideler çünkü onlar Grand Ducalık zamanında yapılmışlar. Genelde sokaktakiler daha sade, sadece beyaz renkten oluyor. 

Bakalım siz Floransa’da hangi binalarda bu armayı göreceksiniz? Floransa’dan sevgilerle …

Floransa’nın Arması