Buon Ferragosto a tutti!

Bu yazıyı birazcık geç yazıyorum ama instagram ve youtube paylaşımlarını tam zamanında yaptım 🙂 Ferragosto Feriae Augusti’den (yani Ağustos dinlenmesi) geliyor. Yıllar önce de yazmışım, buradan okuyabilirsiniz. Aşağıdaki fotoda heykelini gördüğünüz Kral Augustus yani IMPERATOR•CAESAR•DIVI•FILIVS•AVGVSTVS, Julius Caesar’ın manevi oğlu, 15 Ağustos’u tatil yapan kraldır. Bugün köleler dahil herkes işi bırakıp dinleniyormuş. Çok hoşuma giden bir bilgiyi paylaşayım. Caesar, MÖ 46 yılında kendi ismiyle anılan Jülyen takvimini yaptırmış. Bir yılı 365 gün 6 saat olarak kabul etmişler ve ayların günlerini belirlerken ise tek sayı olan aylar 31, diğerleri 30 gün olacak şekilde kabul edilmiş. Bu takvimde Şubat 29 günmüş, 4 yılda bir de artan 6 saatler birleştirilip 30 gün kabul ediliyormuş. Takvimin kabulünden çok kısa süre sonra Caesar ölür. Halk ona olan sevgisini doğduğu ay olan Temmuz’u Julius olarak değiştirerek göstermek istiyor ve 7. ayın adı Julius (İngilizce July, İtalyanca Luglio) olarak kabul ediliyor. Caesar’ın yerine Kral Augustus geçer. Tabii Caesar’ın adı 7. aya verilince altta kalmamak için o da tahta geçtiği ay olan 8. aya kendi ismini veriyor ve bu ayın adı da Augustus (İtalyanca Agosto) oluyor. Ancak Julius tek sayılı ay olduğundan 31 gün, Augustus çift sayı olduğundan 30 gün kabul edilmesi gerekiyor. Sonuçta adam imparator, diyor hayatta olmaz, Augustus da 31 gün olmalı, ne yapıyor? Şubat ayını tekrar 28 güne düşürüyor ve oradaki 1 günü Augustus’a ekliyor, oluyor bizim Ağustos ayı 31 güüüün 🙂 Diktatör kafası ne güzel ya, takvimi değiştir, saati değiştir ahahaha 

Kral Augustus

Bugün ayrıca çok önemli bir dini bayram, Assunzione di Maria, Hz. Meryem’in Göğe Yükselmesi Bayramı. Kilisenin ressamlara en çok sipariş verdiği resimlerin başında Hz. Meryem’in göğe yükselmesi gelir. Aşağıdaki resim ise Floransa’daki Santissima Annunziata Kilisesi’nde Rosso Fiorentino’nun (Assunzione della Vergine di Rosso Fiorentino) eseri var. 

Assunzione della Vergine di Rosso Fiorentino

Şunca yıldır İtalya ile münasebetim var, ilk defa 15 Ağustos’ta İtalya’dayım. Oturma izni randevuları ileri tarihe atıla atıla benimkisi 17 Ağustos’a atıldı, mecburen buradayım. (Türkiye’den İtalya’ya gittiniz, sizin yüzünüzden İtalya’da vaka sayısı artıyor diyenlere sevgiler saygılar 🙂 Yine bu sene iyi, çoğu kişi mikrop yüzünden gitmedi ama yine de dükkanlar falan kapalı. Böyle, iyi tatiller İtalya!  

Reklam