Hem Floransa’nın hem de İtalya’nın (muhmelen Avrupa’nın ve dünyanın da diyebiliriz)en önemli müzelerinden biri olan Palazzo Strozzi 2019’da harika bir sanatçıya ev sahipliği yapmıştı. Natalia Sergeevna Goncharova (1881 – 1962) dünya sanat tarihinde çok önemli bir yere sahip, Rusya’nın en ünlü kadın ressamı diyebiliriz.

Peasant Woman from Tula (1910) State Tretyakov Gallery (Moskova - Rusya)
Peasant Woman from Tula (1910) State Tretyakov Gallery (Moskova – Rusya)

Goncharova 1881 yılında çok varlıklı bir ailenin kızı olarak Rusya’da dünyaya geliyor. Çok ünlü bir mimar olan babası onun iyi bir eğitim almasını sağlıyor ve Goncharova Moskova’da tıp, teoloji, botanik, tarih gibi farklı dallarda eğitim görüyor. 1901 yılında Moskova Heykel, Resim ve Mimarlık Okulu’nun heykel bölümüne yazılır ve burada eşi olacak avangart sanatçı Mikhail Larinov ile tanışır. Rus avangart akımından etkilenen Goncharova’nın ilk eserleri 1913 yılında Moskova’da bağımsız bir galeri tarafından sergilenir. Rus Fütürizmi’nden etkilenerek yaptığı The Cyclist (Bisiklet Sürücüsü 1913) en önemli eserlerindendir.

Natalia Goncharova The Cyclist (1913) The State Russian Museum
Natalia Goncharova The Cyclist (1913) The State Russian Museum

Natalia kadın figürleri, özellikle kadın işçi ve kadın dansı resimleri yapıyordu. Kübism ile Fütürizmin birleşimi olan Cubo-Futurism’im de öncülerindendir. Airplane over a Train (1912) onun bu alandaki önemli eserlerindendir.

Aiplane over a Train (1912)
Aiplane over a Train (1912)

Sergei Diaghilev ile tanıştıktan sonra bale kostümleri tasarlamaya başlar. 1921 yılında Paris’e taşınır ve Diaghilev’in oyunlarının kostümlerini tasarlar. Why We Paint Our Faces, Ganchorova ayrıca Primitivizm’den de etkilenir ve dönem dönem vücuduna çiçekler çizerek sokaklarda yarı çıplak gezer. İlk nudist resim çizen Rus kadın ressamlardan birisidir ve bu sebeple kiliseye karşı çıktığından dolayı çoğu defa tutuklanmıştır.

Palazzo Strozzi’nin başına gelen enteresan bir olayı da burada anlatmak isterim. Goncharova’nın en önemli eserlerinden birisi olan A Model (Against a Blue Background, 1910) Palazzo Strozzi’nin instagram hesabından paylaşılmıştı. Ancak Instagram bu resmi müstehcen bularak silmişti. Bunun üzerine Instagram’a başvuran müze yöneticileri, bunun 1910 yılında yapılmış ünlü bir resim ve resi reklamı olduğu söyledikten sonra resim tekrar instagram hesabında yayınlanmıştı. Konu ile ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Gancharova ayrıca Rus halk sanatları ve Bizans mozaiklerinden etkilenerek Marie Cuttoli için kıyafetler tasarlamıştır. 1962 yılında Paris’te hayatını kaybetmiştir.

Reklam