Günün incelemesi; Toskana’da nerede denize girilir? 

2022 yazı ne çabuk geldi yau, daha ilkbahar diyemeden direkt yaza geçtik. Tabii insanın canı denize gitmeyi çekiyor. Maalesef Türkiye’nin şahane denizlerinden sonra Toskana Bölgesi kıyıları bana çok tırt geliyor. En sevmediğim deniz tarzı olan hiç derinleşmeyen bir denizi var, git git hala diz seviyesi. Liguria ile Toskana sınırı resmen denizin güzelleşmesine göre çizilmiş. Carrara’da deniz fenayken Lerici’ye geliyorsun hayat cennet oluyor. Anlamadım gitti, neyse … Buyrun size Toskana’da birkaç sayfiye kasabası tavsiyesi 🌴 Sizin favori yerleriniz varsa lütfen yorum olarak ekleyin 🙏🏻

Livorno’nun güneyi:

 • Quarcianella – Castiglioncello – Rosignano Solvay; deniz nispeten OK, buralarda deniz kuzey taraflara göre çok daha güzel ama çok kayalıklı, şezlong kiralanacak yerler hem çok az hem de genelde sezonluk kiralandığından yer bulamıyorsunuz. Bu yüzden alın şezlong şemsiyenizi, direkt halk plajlarına gidin. Vallaha İtalyanlar saatlerce şemsiyesiz, şezlongsuz güneşin altında takılan millet, takdir ediyorum 👍🏻 Bu bölgelere Floransa’dan tren var, o yüzden arabasız da gidilebilir. Yanınıza yiyecek bir şeyler alın, ben termal çanta ile gidiyorum, bunu da İtalyanlardan öğrendim 🙂
 • Vada; buraya Toskana’nın Maldivleri deseler de inanmayın, soda fabrikasından dolayı deniz böyle. Suyu çok yapış yapış, ama bana fark etmez derseniz iyi tatiller ☺️ yanınıza yiyecek bir şeyler alın, çok tesis yok. 
 • Cecina – Marina di Bibbona; Burada camping alanları var, deniz yine eh ama camping çadır için çok iyi yerler bulunuyor. 
 • Follonica; deniz olarak eh işte, burada da su hiç derinleşmiyor. Birkaç yerde güzel plajlar var ama araba lazım. Burasının güzelliği hem çok lüks bir kasaba değil ama çok şık, hem de çok çeşit yemek opsiyonu var. Buralarda şık olan yerler genellikle aşırı pahalı olur, burası gayet makul fiyatlara sahip. Follonica akşamları çok tatlı, merkezde aperitivo yapın, kesinlikle tavsiye ederim. Her yer rezervasyonlu, yer ayırttırmayı unutmayın 😉
 • Orbetello; tekne tatili yapacaksanız on numero beş yıldız! İtalya’nın en concon oteli seçilen Hotel Il Pellicano burada ama tamamen kayalık, 1-2 tane denize girilebilecek yer de bagno olmuş, sezonluk dışında yer kiralanmıyor. Ana yarımada tarafında deniz yıkılır güzellikte! Halk plajları ana kara tarafında ancak deniz yine sığ. Her şey bir arada olmuyor işte! 
 • Punta Ala, San Vincenzo; Buralar lüks kategorisinde, genelde denizin güzelliği için değil de ortam için gidiliyor. Benim için önemli olan bol para harcamak diyorsanız tavsiye ederim. Deniz bence don’t! 
 • Isola d’Elba; eğer adalara giderim derseniz Isola d’Elba çok güzel bir yer. hem denizi müthiş, hem de kasabaları. Ancak buraya ulaşım çok kolay değil.

Livorno’nun kuzeyi:

 • Marina di Pisa; tesisler var ama 3-4 sene önce halk plajından denize girmiştim, aklımda iyi kalmış. Deniz taşlık ama çok sığ değildi, çok tatlı bir gün geçirmiştik. Toplu taşıma ile ulaşım rahat. Gidileybıl!
 • Tirrenia; don’t, aman diyim don’t! Dalgalı ve pis bir denizi var. Geçiniz! 
 • Torre del Lago; gay ve nude beach ile ünlü! Viareggio tarafı nude beach, eğer gerçekten çırılçıplak denize girmeyecekseniz gitmeyin, çok saçma oluyor. Gay beachte de çıplaklar var ama çıplak girmek zorunda değilsiniz. Hafta sonu bayağı kalabalık ancak hafta arası çok sakin, yazın hafta arası yer arıyorsanız tavsiye ederim. Sadece Hollandalılar ve Almanlar ailecek buraya geldiğinden ve nedense onların çocukları afyon çekmiş gibi sakin olduğundan kafa dinlemek isteyenlere burasını kesinlikle tavsiye ederim. Bu arada gay beach girmek için gay olmak zorunluluğu olmadığını hatırlatmak isterim. Torre del lago merkez ise tesisleri var, yemek yenecek yer var, halk plajı var. Yanınıza yiyecek bir şeyler alıp giderseniz halk plajında keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Yemek yerlerinde mutlaka yer ayırtın çünkü çok az yer var. Ben Floransa’dan trenle bisikletimle gidiyordum. Hem de akşam dönmeden kasabayı turlarsınız, bir yer aperitivo yaparsınız. En sevdiğim sahil kasabalarından birisidir. 
 • Viareggio; kasaba olarak cidden çok şık, tam dolce vita ama denizi öf 😦 Burada da tesis çok, yer bulma olasılığınız daha yüksek. Hafta sonu gidecekseniz önceden yer ayırtın derim. Öğle ve akşam yemekleri için opsiyon bol! Ben aperitivo yapmak için çok seviyorum. 
 • Pietrasanta – Forte dei Marmi; Burjuvanın gittiği yerler, paranız varsa gidin. 6 eurluk pizza burada 18 eur 🙂 Şaka bir yana özellikle Forte dei Marmi Rus oligarkların favori sahil kasabası, evler, dükkanlar, restoranlar falan krem dö la krem ötesi. Deniz cidden çok kötü ama zaten oraya denize girmeye giden yok. Restoranlarda cidden çok lezzetli yemek yeniyor lakin dediğim gibi çok pahalı. 
 • Massa- Carrara; deniz yine don’t ama şirin kasabalar. Vallaha amacınız güzel deniz ise buraları tavsiye etmem ama deniz havası alayım diyorsanız tavsiye ederim, şık yerler. 
Reklam