Marka yaratmak, dizayn veya estetik değildir bence İtalyan dehası.
İçgüdüsel bir şekilde basit olandan yaratmasıdır  bu sıradışılığı.
Bir çok İtalyan markası sıradışıdır, daha güzel veya kaliteli değil; sıradışı.Kendine özgüdür ruhu vardır, ve basittir. Bu ruhu, yüksek reklam harcamaları, sponsurlaklarla, yıldızlarla değil mütevazilik ve kendine özgü olmaları ile kazandırırlar.
Monica Belluci

 Bence bunun önemli kanıtlarından bir tanesidir Monica Belluci, dünyanın en güzel kadınlarından biridir, rakibeleri haftanın 3 günü NY’daki stüdyolarında , 2 günü LA Malibu Beach’deki malikanelerinde yaşayıp, Unisef Programlarında, Küresel Isınma toplantılarında boy gösterirken, o Roma’da eşi (Fransız oyuncu Vincent Cassel) ve kızı ile mütevazi bir hayat yaşar.Evine yürüme mesafesindeki küçük tiyatroda ayda 2 defa seçtiği oyunda oynar.Dünyanın en büyük sex ikonlarından bir tanesi olmak ve milyon dolarlar kazanmak varken, o ‘’içinde zerafet barındıran seksi şıklığı seviyorum’’ der. Sadece evli çiftlerin tüp bebek sahibi olabilmesini protesto etmek için, hamileyken Vanity Fair dergisine çıplak poz verir.

İtalyan şehirlerinin banliyölerinde, varoşlarında bile görürsünüz bu basit sıradışı estetiği.Taş binalarda alt alta olan balkonlarda aynı açı ile açılmış, aynı renk tahta panjurlar ve hepsinden dışarı saçılan kırmızı çiçekler.
Bruscetta
Ve Bruschetta; bence yukarıda saydığımız İtalyan dehasının zirvesidir.Kızarmış ekmek, zeytinyağ, sarımsak ve fesleğen ile yaratılmış bir dünya markası.
Biz dünyanın en güzel et yemeklerinden biri olan Kuzu Tandırı sınırlarımızdan dışarı çıkaramazken, Rusların Piroşkisi, Macarların Gulaşı, Polonyalıların Zurek Çorbası, Portekizlilerin Bacalhausu dünyada yöresel restaurantlar dışında çok fazla tercih edilmezken, Bruschetta gibi kolay bir aperatif tanesi 3-4 Eurodan dünyanın her yerinde ilgi görmektedir.

Mehmet Denli (26.10.2010)

Reklam