8 Marzo La Giornata Internazionale della Donna (veya La Festa della Donna ama bu bir bayram olmadığından ben bu söylemi kesinlikle kabul etmiyorum). 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü, 8 Mart 1857’de New York’taki bir tekstil fabrikasında grevci işçilere polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, çıkan yangında işçilerin kurulan barikatlar nedeniyle kaçamamaları sonucunda 120 kadın işçinin ölmesini anmak için BM tarafından kabul edilmiş bir gündür. Neden sembolü mimoza çiçeği? Mimoza çiçeği hikayesini de hayat dolu renklerine borçlu. İtalya 1946 yılında İkinci Dünya Savaşından yıkık dökük çıkmış; insanlar bir coşku, yaşama dair bir umut aramaktalardı. Derken İtalyan Kadın Birliği üyesi olan 3 kadın, toplumun yeniden inşasının “kadın dayanışmasına” bağlı olduğunu düşündüler: Teresa Mattei, Rita Montagnana ve Teresa Noce.

Üç güçlü kadın, bu yaklaşımlarını sembolize etmesi için bir çiçek seçmeyi teklif ettiler. Sunulan tüm teklifler arasında üç tanesi öne çıktı: karanfil, anemon ve enfes kokusuyla mimoza çiçeği ve kazanan mimoza çiçeği oldu. – Sapsarı renkleri ile neşe saçtığı için (savaşla yıpranan moraller, mimoza çiçeği ile düzelsin diye) – Martta çiçek açtığı için (Dünya Kadınlar Gününü sembolize etsin diye) – Büyük bir ağaç haline gelene kadar çok fazla emek ve bakım gerektirmediği için (İtalya da mimoza çiçeği gibi hızla kalkınabilsin diye) – En önemlisi de, aynı kadınlar gibi kırılgan görünümlerinin arkasında güçlü bir karakter barındırdığı için (mimoza çiçeği zor coğrafi koşullarda bile çiçek açabilir).

O gün bugündür başta İtalya ve Rusya’da olmak üzere, Dünya Kadınlar Gününde (8 Mart) kadınlara mimoza çiçeği hediye edilmektedir. Bir kadın sadece sevgilisinden veya çocuklarından değil; dayanışmayı sembolize ettiği için kadın dostlarından da mimoza çiçeği hediyesi alır.

Kısaca mimoza çiçeği dayanışma, diriliş, coşku ve umuttur 🌾🧡Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun! 

(Kaynak, googledan potpori yaptım) Bir de bugün İtalya’da mimoza pastası (torta mimosa) yapılırmış, bunu da yeni öğrendim. 

Mimoza pastası (Torta Mimosa)

Reklam