Giuseppe Garibaldi
İtalya’da Vittorio Emmanuel kadar çok göreceğiniz bir başka cadde ismi ise en az onun kadar koyu bir vatansever olan Giuseppe Garibaldi olacak.

1860lı yıllarda Giuseppe Garibaldi

Garibaldi 1807 yılında Nice’de bir balıkçının oğlu olarak doğar. 15 yaşında annesinin dini adam olma baskısından kaçmak için denizlere açılır. 25 yaşına geldiğinde diplomalı bir kaptandır. Bu yıllarda Giuseppe Mazzini liderliğindeki “Genç İtalyanlar” partisine katılır. Partinin hedefi o zamanlar büyük çoğunluğu Avusturya ve Papalık kontrolünde olan İtalya’nın birleşip bağımsızlığını kazanmasıydı. Garibaldi’nin bu harekete katılmasında doğduğu şehir Nice’in 1814 yılında Sardenya-Piemonte Krallığı’na geçmesinin büyük rol oynadığı söylenir. Piemonte Krallığını devirme girişimi başarısız olunca Garibaldi idam cezası alır ve Güney Amerika’ya kaçar.
Yıllarca Güney Amerika’da , Brazilya ve Uruguay’da deniz ticareti yapar. Uruguay’da diktatöre karşı ayaklanmayı kazanan ve Uruguay’a bağımsızlığını kazandıran birliğin başında Garibaldi vardı.
Garibaldi, bu yıllar içinde Londra’da sürgün hayatı süren Mazzini ile bağını hiç kopartmadı. 1848 yılında Avrupa’daki ayaklanmalar olunca Garibaldi Nice’e geri döner. 1849 yılında Sicilya’daki guruplara katılmak için oraya giderken Roma’da kalıp Papalık için savaşan Fransız güçlerine karşı oluşan devrimci hükumete katılmaya karar verir. Bu oluşum Fransızlara karşı savaşı kaybedip, Garibaldi de Güney Amerika’lı karısını burada kaybedince Toskana’ya ve oradan Nice’e kaçar. Nice’den tekrar Amerika kıtasına sürülür. 1850 yıllarının ortasında kadar deniz adamı olarak hayatını sakin bir şekilde sürdürür. Bu yıllarda Londra’da yaşayan ve İtalya’ya dönüş izni çıkan Mazzini’yi ziyaret eder. Mazzini, Sicilya’da toprak alıp çiftlik hayatı sürme planları yapmaktadır. Tabii kafasında İtalya’nın birleşip bağımsızlığını kazanması da vardır. Bu plan artık 2011 yılında İtalya’da 150 yılını kutlayan “İtalya’nın dirilişi” hareketi olarak anılacaktır.
Garibaldi Mayıs 1860 yılında 1000 tane gönüllü ile Sicilya ele geçirilir. Eylül 1860 yılında ise Napoli Krallığı da İtalya’ya bağlanmıştır. 1860 yılında Sardenya Kralı 2. İtalya Kurtuşul Savaşı’nda Avusturya’ya karşı İtalya’ya yardım eden Napoleon III’e Nice’i hediye eder ve Nice Fransa’ya geçer. 1860 yılının sonunda Fransız güçlerin Roma’dan çekilmesiyle Roma da İtalya’ya geçer ve İtalya kurulmuş olur. Giuseppe Garibaldi artık bir kahramandır. 1882 yılında hayatını kaybetti.. Kırmızı gömleği onun imajıdır ve Sicilya’yı beraber fethettiği 1000 gönüllüye “1000 Kırmızı Gömlekli” denirdi.

Reklam