Son 10 gündür çok mutluydum çünkü Kadriela (annem) Nurhana (Nurhan Teyze) ile birlikte bana geldi. Böylece anneler günü hediyesini ben anneme değil o bana verdi. Floransa’ya da bahar geldiğinden çok güzel vakit geçirdik. Aklıma Floransa’ya geldiğinizde nereleri gezmeniz gerektiği ile ilgili bir yazı yazmak geldi. Günübirlik ve iki günlük Floransa gezilerinizde nerelere gidilmesi lazım, işte benim tavsiyelerim 🙂 Bu listeleri bir çok harita üstünde de bulabilirsiniz ama yanlarına benim notlarımı ekleyerek veriyorum

Galleria dell’Accademia – Davud Heykeli
Günübirlik Floransa:
Küçücük bir şehir, yürüyerek de gezilir ama benim size tavsiye iki katlı turistik otobüslere binmeniz. Mavi ve kırmızı olmak üzere iki hat var ve şehrin en güzel yerlerini gezebiliyorsunuz. Sabahtan binip her iki hatta da tam tur atın. Özellikle kırmızı hat Fiesole’ye gidiyor, orayı mutlaka görün. Her tur yaklaşık bir saat sürüyor. İndikten sonra sırasıyla aşağıdaki yerleri gezin. 
1) Galleria dell’Accademia: Michelangelo’nun meşhur Davud heykelinin orijinali burada sergileniyor.
2) Duomo ve Cupola del Duomo: Floransa Katedrali ve kubbesi ancak kubbesine tırmanmanızı tavsiye etmem. Hem çok sıra oluyor hem de daracık merdivenleri tırmanıyorsunuz, katedralin içinden görmeniz yeterli.
3) Campanile di Giotto: Çan kulesi, zaten hemen katedralin yanında
4) Battistero di San Giovanni: Vaftizhane ve bu da hemen katedralin karşısında. Buradaki kapıları inceleyin, gerçekten nefes kesici
5) Galleria degli Uffizi: Dünyaca meşhur Uffizi Galerisi ancak günübirlik gezi için çok zor. Eğer çok görmek istiyorsanız gelmeden bilet alın ve 5-6 tane eseri seçip sadece onlara bakın. Bütün odalara bakmaya kalkarsanız 2 gün bile yetmez.
6) Piazza della Signora ve Palazzo Vecchio: Medici ailesinin ilk sarayı. Bu meydan çok güzel, dondurma yiyin veya kahve için. Davud heykelinin bir kopyası burada var. Ayrica temmuz 2012’den itibaren Palazzo Vecchio’nun kulesi de ziyaretcilere acildi. Buraya da cikabilirsiniz. 
7) Ponte Vecchio: Dünyanın en şirin köprülerinden biri, bol bol fotoğraf çekin. 
8) Palazzo Pitti: Medicilerin sarayı, burası da gez gez bitmez. Meydanda vakit geçirebilirsiniz.
9) Piazza Michelangelo: Turistik otobüse binip buraya çıkın ve şehre tepeden bakın. Buraya çıkarken geçtiğiniz yerler Floransa’nın en güzel yerleri.
10) Gusta Pizza’da pizza yiyin. En basarili pizzacilar icin buraya tiklayiniz.
11) Gelateria Dei Neri adresi Via dei Neri, 22 Floransa’nin en en guzel dondurmasi. digerleri icin buraya tiklayiniz


İki Günlük Floransa:
1. Gün:
Turist otobüsünden iki günlük bilet alabilirsiniz. Annemlerle bir yere gitmeden önce tam tur yapıp daha sonra gideceğimiz yerde iniyorduk 🙂
1) Cupola del Duomo: Artık vaktimiz var, sıra bekleyip çıkabiliriz. Bu kubbe Brunelleschi’nin dehasını gösteriyor. Hayran kalacaksınız. 
2) Battistero di San Giovanni
3) Campanile di Giotto
4) Galleria degli Uffizi: yine bileti önceden almanızı tavsiye ederim, sırada boşu boşuna vakit kaybetmeyin. Bütün resimlei göreceğim diye de çırpınmayın. Venüs’ün doğuşunu mutlaka görün.
5) Ponte Vecchio: buraya akşam üstü gitmenizi öneririm. Eğer yaz aylarında gelecekseniz her gün bir italyan konser veriyor. İçkinizi alıp seyrediyorsunuz. Gerçekten çok keyifli!
6) Palazzo Pitti: Uffizi’de çok vakit harcamadıysanız buraya girin derim
7) Giardino di Boboli: Hemen Pitti Sarayı’nın yanında. Bahar aylarında çok güzel oluyor. Dondurma alıp İtalyanlar gibi “la passeigata” yapın!
8) Piazza Michelangelo: Gece burası çok güzel. Şehri ışıl ışıl görmek istiyorsanız mutlaka gece çıkın. Turistik otobüsler gece çıkmıyor ancak SMN istasyonundan kalkan 12 ve 13 numaralı otobüsler buraya gidiyor. 
2. Gün:
1) Galleria dell’Accademia
2) Cappelle Medicee: Burası Medici ailesinin kilisesi. 
3) Mercato Centrale: Hemen Medici Şapelinin ilerisinde. Burada çeşit çeşit et, sebze, şarap vs bulabilirsiniz. Bir de her gün kurulan pazar var. Oraları da gezin.
4) Palazzo Vecchio
5) Fiesole: Öğle yemeğine Fiesole’ye gidin. Turist otobüsü kullanmıyorsanız 7 numaralı belediye otobüsü de gidiyor. 
6) Şehre döndüğünüzde dondurma yiyin. Floransa’nin en lezzetli dondurmaci listesi icin buraya tiklayiniz
7) Aperativo: İşte alın size tam bir italyan işi! San Niccolo bölgesindeki barlar çok meşhur, mesela Zoe olabilir, hemen yol üstünde. İçtiğinize para ödüyorsunuz, yemekler (açık büfe) bedava! Afiyet olsun 🙂 En basarili aperitivo barlar icin buraya tiklayiniz

Aperol Spritz – En meşhur aperativo içeceği
Reklam